Armacell Tubolit DG rørskål, 114 mm rør, 13 mm isolering, 2 m

Reference 497546075
EAN13 4035604022536
På lager
Forventet levering: 2-3 hverdage
172,77 kr
Inkl. moms

Let og pladsbesparende rørskål til store rørdimensioner

Armacell Tubolit DG rørskålen med 114 mm indvendig diameter og 13 mm isoleringstykkelse er en kompakt løsning til isolering af større varmerør. Den polyethylen-baserede konstruktion med lukket cellestruktur reducerer varmetab og beskytter mod kondens og fugt – uden at fylde unødigt meget omkring røret.

Til installationer, hvor der ønskes frostsikring og ekstra driftssikkerhed, kan rørskålen med fordel anvendes sammen med FrostSafe varmekabler. Det er en effektiv løsning i både erhvervsbyggeri og tekniske anlæg.

Med en termisk ledeevne på 0,036 W/mK ved 10 °C og temperaturområde op til +100 °C er produktet egnet til mange typer varmeinstallationer. Bemærk, at materialet ikke er UV-resistent og derfor bør beskyttes mod direkte sollys ved udendørs brug.

Diameter på rør: 114 mm
Isoleringstykkelse: 13 mm
Længde: 2000 mm

TypeRørisolering
Anmeldelser (0)
Der er ingen kundeanmeldelser endnu.