Damixa Silhouet DS1 brusesystem til indbygning, børstet messing

Reference 722156787
EAN13 5708516841531

Bestil nu
Forventet levering: 3-5 hverdage
10.074,58 kr
Inkl. moms

Damixa Silhouet DS1 indbygget brusesystem i børstet messing PVD – elegant design og vandbesparende komfort

Oplev det bedste fra både design og funktion med Damixa Silhouet DS1 i børstet messing PVD. Denne indbyggede bruseløsning kombinerer et eksklusivt udtryk med Damixas gennemførte kvalitet og praktiske detaljer. Den børstede messingfarve giver en varm og sofistikeret tone, som løfter ethvert badeværelse og skaber en følelse af ro og harmoni.

  • Børstet messing PVD: En holdbar, ridsefast overflade med et varmt, eksklusivt skær.
  • Vandbesparende teknologi: Kun 9 liter vand i minuttet – miljøvenligt uden at gå på kompromis med komforten.
  • To betjeningsgreb: Nem og præcis styring af både vandstrøm og temperatur.
  • Skoldningsspærre: Giver en stabil og sikker vandtemperatur under hele badet.
  • RubClean-dyser: Gør det nemt at fjerne kalk – et let strøg med fingeren er nok.

Et brusesystem med varme og karakter

Den børstede messing PVD-overflade giver en afdæmpet glød og et luksuriøst udtryk, der passer perfekt til moderne badeværelser med naturlige materialer som sten, træ eller beton. Overfladen er modstandsdygtig over for ridser og pletter, og bevarer sin flotte farve i mange år. De skjulte installationer sikrer et rent, roligt look, der passer perfekt til minimalistiske indretningsstile.

Intuitiv betjening og komfortabel oplevelse

De to greb gør det enkelt at tilpasse bruseoplevelsen til dine behov. Det øverste greb skifter mellem hoved- og håndbruser, mens det nederste greb styrer temperaturen. Systemet er designet til at være intuitivt, så du hurtigt kan finde den perfekte kombination af vandmængde og varme – hver eneste gang.

Nem vedligeholdelse og fleksibel installation

Både hoved- og håndbruser er udstyret med RubClean gummidyser, som gør det nemt at fjerne kalkaflejringer. Samtidig sikrer den keramiske omskifter og skoldningsspærren en stabil drift og lang levetid. Med en installationsdybde på 75–104 mm er systemet fleksibelt og passer til de fleste vægtyper.

Det får du med Damixa Silhouet DS1 i børstet messing PVD

  • Hovedbruser Ø250 mm med vægarm på 400 mm
  • Stick håndbruser med bruseholder
  • Metalbruseslange på 1500 mm
  • To betjeningsgreb

Bemærk: Indbygningsdel 722156044 medfølger ikke og skal tilkøbes separat.

FAQ

Hvad gør PVD-overfladen særlig? PVD (Physical Vapour Deposition) giver en ekstra slidstærk og farveægte overflade, der holder sig smuk i mange år – selv ved daglig brug.

Hvordan rengør jeg børstet messing? Brug en blød klud og mild sæbe – undgå skuremidler og syreholdige rengøringsmidler for at bevare den flotte finish.

Kan jeg kombinere børstet messing med andre Damixa-produkter? Ja, Damixa tilbyder flere armaturer og tilbehør i samme farve, så du kan skabe et gennemført og harmonisk udtryk i hele badeværelset.

FarveBørstet messing
Betjening2-grebs
TermostatJa
MonteringIndbygningspakker
Anmeldelser (0)
Der er ingen kundeanmeldelser endnu.